Ahşap oyuncakları tercih etmeniz için 5 neden

Ahşap oyuncakları tercih etmeniz için 5 neden

Ahşap oyuncakları tercih etmeniz için 5 neden

Ahşap oyuncakları tercih etmeniz için 5 neden

calendar_today26/12/2021

Mükemmel oyuncak diye bir şey var mı? Eğer varsa,mükemmel oyuncakların  en başında ahşap oyuncaklar gelebilir. Her yıl hem eğlence hem de eğitim amaçlı pek çok yeni oyuncak geliştirilmektedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek varken, ebeveynlerin en iyisini seçmekte zorlanmaları şaşırtıcı değil.

Piyasada ezici miktarda plastik oyuncak var. Genellikle birçok varyasyonda  ve birçok mağazada kolayca erişebilirler. Bu durumda muhtemelen ahşap oyuncakların gözden kaçırılmasının ana nedenlerinden biridir.

Maria Montessori, sağlıklı, güvenli ve çocuklar için ilham verici oldukları için ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış “gerçek” ahşap oyuncakları tercih etti. Ahşap oyuncaklar aynı zamanda,  güzel, güvenli ve dayanıklıdırlar.Günümüze kadar gelen en eski oyuncakların çoğu ahşaptan yapılmıştır.

Sade ve güzel hazırlanmış bir ahşap oyuncak, çocuğun ilgisini çekip, çocukları yönlendirmeden, hayal güçlerine ilham verir. Ahşap oyuncakla yaratıcı oyunlar oynayabilirler.

Neden geleneksel ahşap oyuncakları tercih etmelisiniz? Birçok nedenden sadece birkaçına beraber bakalım.

Ahşap oyuncakları tercih etmeniz için 5 neden:

Çocukların odaklanmasına yardımcı olurlar

Araştırmalar , ahşap gibi doğal unsurlar içeren oyun ve öğrenme ortamlarının, çocukların diğer alan türlerinden daha fazla konsantre olmasına, odaklanmasına ve hatta sakinleşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Daha somut olarak, ahşaba dokunmak çocukları fiziksel olarak sakinleştirir, yani ahşap oyuncaklarla oynamanın çocuğun beyninde nörolojik bir etkisi olabilir. 

Ulusal Sağlık Enstitülerinden 2017 yılında yapılan bir araştırma, “ahşapla temasın fizyolojik rahatlamaya neden olduğunu” buldu. Aşırı uyarılma ve sürekli girdi çağında, daha sessiz ve daha sürdürülebilir bir oyun ortamını teşvik eden oyuncaklar, küçük çocuklar ve onların bilişsel gelişimi için son derece faydalıdır.

Ahşap Oyuncaklar Yaratıcı oyunu teşvik ederler ve sebep-sonuç ilişkisini öğretirler

Oyuncak pazarı yanıp sönen ışıklar, canlı renkler, ekranlar ve yüksek seslerle dolu. Bunun gibi özellikler küçük çocuklar için anında tatmin sağlar, ancak aynı zamanda problem çözme ve yaratıcı oyun fırsatlarını da kapatma eğilimindedir. Bu özellikler çocukları aşırı uyarabilir.

Ahşap oyuncaklar daha basit olma eğiliminde olduklarından, bilişsel kilometre taşlarını gösterişli olanların yapamayacağı şekillerde de desteklerler. Örneğin 9 ay civarında bebekler neden ve sonucu daha net bir şekilde anlamaya başlarlar: Yere bir bloğa vurmak ses çıkarır, düşürmek onu gözden kaybolmasına neden olur. Bir blok seti veya basit bir ahşap yapboz gibi ahşap bir oyuncak, bu kavramı özüne indirgemektedir: “Bir şey yaptığımda, sonuç olarak başka bir şeyin olmasını sağlıyor.”

Ahşap oyuncaklar ayrıca bir çocuğun kendi hızında ve kendi şartlarında keşfetmesi için güzel, dokunsal, açık uçlu bir “boş tuval” sunar. Diğer oyuncakları anında daha çekici hale getirebilen ekstra ziller ve ıslıklar, çocukların onlarla oynama şeklini kısıtlama ve yönlendirme eğilimindedir.

Ahşap Oyuncaklar Çevre Dostu Zamansızdırlar

 

Ahşap oyuncakların en çok hediye edilen, devredilen ve miras alınan oyuncaklar olma eğiliminde olmasının bir nedeni var. Ahşap oyuncaklar zamansızdır, nesilden nesile aktarılır. Yok edilemez değiller, ancak onlara iyi baktığınız sürece dayanıklıdırlar.

Montessori, küçük çocukları oyuncakları ve oyuncakları kendi yöntemleriyle keşfetmeye teşvik eder; bebekler ve küçük çocuklar için, sürekli ağızına götürmeleri, fırlatma ve yuvarlanmayı içerebilir. Bu, oyuncak seçerken güvenliğin önemli bir husus olduğu anlamına gelir: hangileri uzun ömürlü olacak ve yaşlandıkça güvende kalacak? Ahşap, doğanın bebekler ve çocuklar için sağladığı en güvenli malzemeler arasındadır.

Ahşap Oyuncaklar Güvenilirdirler

 

Çok fazla seçenek arasında bunalan bebekler ve küçük çocuklar için oyuncaklar söz konusu olduğunda, ahşap oyuncaklar doğal olduklarından güvenlidir. Montessori ve Waldorf evlerinin ve sınıflarının minimalist alanları bu felsefeyi eylem halinde gösterir; çok yönlü, açık uçlu ahşap oyuncaklardan oluşan daha dar bir seçeneğe sahiptirler.

2018'de yapılan bir araştırma, bir grup küçük çocuğa biri 16 oyuncak ve diğeri sadece 4 oyuncak olmak üzere iki farklı oyun ortamı verdi ve "sürekli oyun ve çeşitli oyun biçimleriyle ölçüldüğü gibi, küçük çocukların, onaltı oyuncakla karşılaştırdıklarında, Dört Oyuncakta daha yüksek kalitede oyun oynadığını buldu.’’

Çocuklar doğal olarak oyuncaklarla daha yakın bağlar kurarlar ve aralarında seçim yapabilecekleri daha az şey olduğunda oyunlarında daha derine inerler. Ahşap oyuncakların açık uçlu yapısı, çocukların kendi oyun şekillerini oluşturmalarına ve tek bir oyuncakla daha fazla zaman geçirmelerine olanak tanır.

Ahşap oyuncaklar sosyal etkileşimi teşvik eder . Bilgisayar oyunları veya oyuncak dizüstü bilgisayarlarla oynamak büyüleyici ve eğitici olabilir, ancak genellikle başkalarıyla etkileşimi teşvik etmeyen tek başına yapılan bir aktivitedir. Ahşap oyuncaklar ise çocuklar arasında bir iletişim, etkileşim, işbirliği ve sinerji duygusu geliştirmeye yardımcı olabilir.

Ahşap oyuncaklar, birçok plastik oyuncağın sahip olduğu dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaktır ve çeşitli sesler, ses efektleri veya sesler çıkararak çocukları onunla etkileşime girmeye teşvik eder. Bunu kendi başlarına yapabilir veya başkalarıyla birlikte oynayabilirler. Ahşap oyuncaklar çocuğun yaratıcı hayal gücünü ve rol yapma duygusunu harekete geçirebileceği den, bu çocuğunuzun sosyal ve mekansal farkındalığını geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Hem çocukların hem de ebeveynlerin seveceği benzersiz tasarımlı oyuncaklar arıyorsanız, Tiny Wood Ahşap Oyuncaklarına göz atın,sürdürülebilir, yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı oyuncakların keyfini çıkarabilirsiniz!

Kaynaklar;

       Ahşaba Dokunmanın Fizyolojik Etkileri | Ulusal Sağlık Enstitüleri

       Ortamdaki Oyuncak Sayısının Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Oyununa Etkisi | Bebek Davranışı ve Gelişimi

       Neden Daha Az Oyuncak Daha İyi Bir Seçenektir | Bugün Psikoloji

Yorum ekle